Raport Firmy Szkoleniowe w Polsce

Od wielu już lat niezwykłym wzięciem cieszą się szkolenia – wnioskujemy z bloga Ranking Treningi HR. Oczywiste jest, że osoby zarządzające o wysokich kwalifikacjach to filar interesu. Przedsiębiorstwa regularnie proponują kursy z nadzorowania nad projektami, z rozwoju osobowości, z motywowania zespołu albo z budowania zaangażowania.

Warsztaty takie charakteryzuje się jako otwarte oraz zamknięte. Te ostatnie opracowywane są na zlecenie konkretnych przedsiębiorstw. Uczestniczą w nich jedynie menedżerowie tych firm. Kursy otwarte, jak sama nazwa wskazuje, dostępne są dla osób interesujących się daną dziedziną. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że uczestnicy szkoleń otwartych muszą przeważnie płacić za nie własnym sumptem. Wiadomo jednak, że inwestycja w swoje kwalifikacje to dobrze wydane pieniądze.

Przekazywaniem wiedzy na kursach biznesowych parają się zazwyczaj doświadczeni trenerzy. Większość z nich specjalizuje się w jakiejś tematyce, np. w zarządzaniu, w coachingu, asertywności itd. Wykładowcy muszą wykazywać nie jedynie szeroką i kompleksową wiedzę, ale także właściwe cechy charakteru. Istotne jest, aby znajomość tematu w stosowny sposób aplikować szkolonym osobom. Mile widziana jest także przygotowanie z komunikacji werbalnej i niewerbalnej, umiejętność tworzenia prezentacji i podtrzymywania kontaktów interpersonalnych.

Metodyka warsztatów biznesowych jest zazwyczaj porównywalna. Używane są transmisje multimedialne, praca indywidualna, działania w grupach i pisemna kontrola zdobytej wiedzy. Niejednokrotnie zaplanowane są jeszcze specjalne porady po odbyciu kursu. Im bardziej skomplikowana problematyka, tym dłuższe zajęcia, zaplanowane nawet na trzy dni.

Rynek warsztatów dla menedżerów powiększa się dynamicznie i wszystko na to wskazuje, że ta koniunktura nie odwróci się w perspektywie kilku najbliższych lat. Coraz popularniejsze są ponadto eventy integracyjne powiązane z szkoleniami. Ich dużą zaletą jest nie tylko możliwość szkolenia, ale również scalenie grupy zatrudnionych.

01.10.2014. 12:37